Wyższa Szkoła Pedagogiczno-Techniczna w Koninie

kierunek studiów: PSYCHOTERAPIA
nurt: integracyjny
Studia są adresowane do osób, które ukończyły studia uzyskując tytuł magistra.
Program liczy łącznie 1200 godzin zajęć w postaci wykładów i ćwiczeń w tym 610 godzin praktyk.
Terapia integracyjna łączy elementy różnych nurtów i technik, tworząc unikalny, spersonalizowany proces terapeutyczny dla każdego klienta.
Nurt integracyjny w psychoterapii opiera się na synergii metod z różnych tradycji psychoterapeutycznych, takich jak terapia poznawczo-behawioralna, psychodynamiczna, humanistyczna czy systemowa. Studenci uczą się, jak stosować te techniki w zależności od specyfiki problemu i osobowości klienta.
Program studiów podyplomowych ma na celu rozwój umiejętności praktycznych i teoretycznych, przygotowując absolwentów do pracy jako profesjonalni psychoterapeuci w różnych kontekstach klinicznych, zarówno prywatnych, jak i instytucjonalnych.
Absolwenci po ukończeniu czteroletnich studiów podyplomowych na kierunku psychoterapia w Wyższej Szkole Pedagogiczno-Technicznej w Koninie, otrzymają świadectwo ukończenia studiów, będą przygotowani do samodzielnej pracy jako psychoterapeuta oraz będą uprawnieni do przystąpienia do egzaminu certyfikacyjnego w zakresie psychoterapii.
Program jest zgodny ze standardami Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii (EAP)
Podstawa prawna:
Na podstawie art 5 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220002123) psychoterapię
w ramach opieki zdrowotnej może prowadzić osoba, która posiada tytuł zawodowy lekarza, lub magistra oraz która udokumentuje ukończenie podyplomowego szkolenia oraz zda właściwy egzamin certyfikujący.
USTAWA z dnia 17 sierpnia 2023 r o niektórych zawodach medycznych
https://orka.sejm.gov.pl/opinie9.nsf/nazwa/3183_u/$file/3183_u.pdf
Praktyki w wymiarze 610 godzin.
W tym:
- 360 godzin stażu klinicznego (kontakt z pacjentami o różnej diagnozie) pod opieką merytoryczną psychiatry lub psychoterapeuty lub psychologa klinicznego
w tym co najmniej 150 godzin w oddziale psychiatrii całodobowej lub w izbie przyjęć przy oddziale psychiatrycznym całodobowym lub w oddziale psychiatrycznym w oddziale dziennym – możliwe jest zaliczenie na poczet stażu klinicznego doświadczenia zawodowego obejmującego minimum 1000 godzin pracy w podmiotach leczniczych prowadzących diagnozę̨ i psychoterapię osób doświadczających zaburzeń́ psychicznych, - 150 godzin superwizja dzieci, młodzieży i dorosłych, pomoc terapeucie w rozwiązaniu problemów pojawiających się na różnych etapach terapii,
- 100 godzin psychoterapii własnej lub doświadczenia własnego
Student może skorzystać z praktyk we własnym zakresie lub praktyk, które proponujemy:
Poznańskie Stowarzyszenie Abstynentów
oraz
w Stowarzyszeniu Aktywnego Rozwoju Grow 360 w Warszawie
oraz
Fundacji Ypsilon Art. (w formie wolontariatu)